ЗАСТОСУВАННЯ КОНСТИТУЦІЙНОЇ ТИПОЛОГІЇ У РОБОТІ З КЛІЄНТАМИ

 

Асистент кафедри Бєдна Л.М.

 

Практична психологія надає можливість застосовувати знання та розширити теоретичні знання, пов’язавши їх з  подальшими практичними діями у роботі із студентами економічного факультету, архітектурного та дизайнерського факультету в першу чергу, а також для факультетів технічного вузу інших спеціальностей, які будуть пов’язані в подальшій роботі із споживачем. Особливу увагу необхідно приділити вивченню конфліктології як одного з  напрямків психології, навчаючи конкретних методик розв’язання конфліктів та вміння знайти  вихід із конфліктної ситуації, розуміння самої  суті конфлікту ( конструктивного чи деструктивного), психологічного стану ініціатора конфлікту, середовища в якому розгортається конфлікт та засобів його профілактики. Можна звернутися до визначення психотипів конфліктерів за ознаками темпераменту людини та будовою тіла людини.

Є Берн визначив :

 1.Астеніка (нервова система впливає  на створення  цього типу – розбалансована) , за статурою це високого чи середнього зросту людина з видовженими кінцівками рук та ніг. За темпераментом це в першу чергу – холерики, меланхоліки, в меншій мірі – сангвініки.

 2. Атлетики ( активний розвиток серцево – судинної системи, кістяк…, нервова система стійка врівноважена) , за статурою мають атлетичну будову тіла, цьому типу притаманні  витримка та аналіз подій як сангвініку, сповільненість флегматика.

3. Пікнік ( розвиток внутрішніх органів – шлунка…) за темпераментом це флегматики, меланхоліки та сангвініки.

Знаючи темперамент, який притаманний цим типам ми навчаємо  не тільки уникання конфліктів в особистому житті, а також вміння створювати команди менеджерів. А їх в свою чергу вміння застосовувати ці типи для покращення продуктивності праці і отриманні максимального коефіцієнта  віддачі від кожної людини особисто, що є важливим для будь-якої організації, підприємства.  Основою практичної психології є застосування  умінь та навичок попередніх поколінь  в  роботі з клієнтами. Вивчаючи теорію Є. Берна про формування  психотипів на основі генетичної складової особистості астеніка,  атлетика, пікніка  та  враховуючи теорії І. Кона,  ми можемо спостерігати закономірності, що пов’язані з конституцією людини та її ставленням до оточуючого середовища, вимог в особистих потребах та стосовно оточення.

Враховуючи темперамент, статуру типу з подальшим накладанням складової характеру ми можемо зробити висновки:

Астенік неврівноважений, конфліктний, генератор ідей, має прагнення до подолання труднощів, сприймає інформацію імпульсивно та швидко, часто не вникає в деталі, від чого отримує незадовільний результат, працьовитий, лідер, важко піддається переконанню. Тому, працюючи з таким типажем як з клієнтом, необхідно уникати конфліктної ситуації та логічно доводити необхідність та доцільність даного вибору,  а не іншого. Знаючи внутрішню “кольористику” кожного темпераменту, ми можемо знизити, пригасити  внутрішній “колір” - забарвлення,   створити позитивні умови існування для кожного окремого типажу. Життєвий простір необхідний великий, створюючи його необхідно враховувати доступність до всіх мінімально необхідних для існування привілеїв життя. Часто беруть велику відповідальність особисто на себе в різних життєвих ситуаціях – тому швидко виснажуються і можуть не завжди адекватно реагувати на реальні події чи не доводити почату справу до кінця. Ці люди цікавляться різними напрямками, мають багато різних хобі. Вони вимогливі до себе та оточення . Таким людям притаманний мінімалізм, конструктивізм в класичному виконанні та  новизна технологій. 

Пікніки та Атлетики врівноважені, часто пасивні, мляві. Сприймають інформацію не з першого разу, їм потрібно багато доводів, щоб довести певні ідеї, інформацію та переконати у її доцільності.

Атлетики створюють комфортні умови існування, не завжди беруть відповідальність на себе, люблять поділити її з іншими типами, щоб у разі конфузу відповідальність лягла на колектив з яким працює ця людина. Менш вимогливі до себе в роботі, але мають тенденцію до наведення особистого лоску. Люблять створювати комфортні умови праці та оточувати доцільними дорогими речами.

Пікніки живуть за умовами – прийшов, побачив, заволодів. Егоцентристи, люблять комфорт та дорогі речі і часто оточують себе ними не зважаючи чи ці речі мають антикварну цінність чи тільки імітацію. Піддаються навіюванню, з ними легко досягти згоди  людині, пов’язаній з ними  особистими контактами, або якщо вона має компромат, який можете використати проти них. Такі люди полюблять і не відмовляються, при нагоді, від усіх радощів життя,  оточуючи себе гарними  речами. Враховуючи внутрішню “кольористику” темпераментів та “кольористику” інтер’єру, в якому краще перебувати людині цього типу, а також потреби  щодо життєвого чи виробничого простору,  можна практично  здійснювати  навчання психології, наприклад, для студентів  дизайну та архітектури. Описані  теорії перевірені у практичному досвіді, дозволяють досягнути бажаного результату при застосуванні.